test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / YEDİ BEYİT ÜZERİNDEN

YEDİ BEYİT ÜZERİNDEN

islami ve dini resimler

islami ve dini resimler

YEDİ BEYİT ÜZERİNDEN
KUR’AN ŞAİRİ AKİF’İN KUR’AN TASAVVURU

Akif neye tekabül eder?
Akif yaşadığı çağda haykıran bir vicdana, akleden bir kalbe, aktif bir iradeye tekabül eder.
Akif, ümmetin yaşadığı akıl tutulmasını, irade zafiyetini, vicdan ataletini görmüş ve gök kubbeye güçlü bir çığlık koyuvermiştir. O, nöbetinde uyuyan sorumsuz bir nöbetçi gibi davranmamıştır. Yangın kulesinin uykusuz nöbetçisi olmuş ve “Yangın var!” diye haykırmıştır.
Akif şiire basıp vahye tırmanmıştır. Şiiri vahye tırmanmak için, basamak olarak kullanmıştır. Akif, şiiri, içinde Kur’an taşıyacağı bir kap olarak kullanmıştır. İşte bunun için o, Kur’an şairidir.
Akif’in Kur’an tasavvurunu, onun şiirleri içinden seçtiğim yedi beyit üzerinden ele almaya çalışacağım. Bu yedi beyti seçerken Akif’i yumuşatma kaygısı gütmedim. Akif’in karakteri neyse odur. Bizim kötü bir huyumuz vardır, biz sevdiklerimizi olduğu gibi kendi hakikatiyle sevmek yerine, onlara biçtiğimiz sahte imajları severiz. Fakir böyle yapmayacak. Onun şiirlerinden bu beyitleri seçerken, onun birileri ne der değil, Allah ne der kaygısıyla hareket ettiğinden eminim. O şöyle diyen biri:
Budur cihanda benim en beğendiğim meslek
Sözüm odun gibi olsun hakikat olsun tek
Bendeniz de onun Kur’an tasavvurunu ele veren beyitlerini seçerken, onun kaygısından başka kaygı gütmedim. Sözün odun gibi dosdoğru olmasından rahatsızlık duyacak olanlara da, peşinen şifa dilemekten başka yapacak bir şey yok.

(Yazının devamı bir sonraki paylaşımda)

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*