test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / Silahların gölgesinde seçim

Silahların gölgesinde seçim

Haber7- Özel

Partiler 7 Haziran seçimleri için çalışmalara başladı. Doğuda ise bu çalışmalar eşit koşullarda yürütülemiyor. Geçtiğimiz günlerde Ağrı ’da PKK ’lı teröristler şenlik alanında halktan HDP için oy istedi ve askerle çatışmaya girdi. Dün ise Erzurum ’da Şeyh Said ’in torunu Ak Parti 5. Sıra adayı avukat Abdurrahim Fırat, HDP ’li bir gurubun sopalı saldırısına uğradı. AK Parti’li adaylar tüm bu olanların altından yine HDP ’nin oy hesabı olduğunu öne sürdü.

İşte Ak Parti ’li adayların açıklamaları:

Mardin Ak Parti 1. Sıra adayı Orhan Miroğlu;

Miroğlu, “ Seçim ortamlarında ufak tefek huzursuzluklar olabilir ama HDP ’nin Mardin ’de yaptığı şey şu; bir baskılama politikası izliyor. Buna provokasyon demek doğru olmaz. Bölgede HDP belli bir ulusal pisikolojiyi kontrol altında tutmak istiyor. Burada HDP ’nin yanında olan ‘makbul Kürt ’tür. HDP ’nin karşısında siyaset yapan herkes ise ‘Ötekileştirilmiş Kürt ’tür. ’ HDP ’nin bölgede yarattığı baskılama politikası bence seçim boyunca devam edecektir. Bazı yerlerde çok rahat sokağa çıkamıyoruz. Arkadaşlarımız sokakta açık parti propogandası yapamıyor. Mesele sadece dağdaki insanların gelip şenliklere katılması ve burada baskı oluşturması değil. Çok daha derin şeylerden bahsediyoruz. Burada medyanın dikkatini bir konuya çekmek istiyorum biz AK Parti olarak HDP ile eşit koşullarda bu seçimlere girmiyoruz” dedi.

Erzurum 5. Sıra adayı Abdurrahim Fırat;

Fırat, “ İlimizde seçmen üzerinde HDP ’nin baskısı özellikle kırsal kesimde çok fazla. Halkı tehdit ve şantajla kendilerine oy vermeye zorluyorlar. İşte görüyorsunuz halkla iç içe olmaya çalıştığımız bir anda HDP ’li bir gurubun saldırısına uğradık. Seçim propogandası yaptığımız alanlarda HDP ’liler tarafından arkadaşlarımızın fotoğrafları çekiliyor. Fişleniyoruz. Ama bunlar bizim çalışmalarımızı etkilemeyecek AK Parti ’nin icraatlarını halkımıza anlatmaya devam edeceğiz.

Batman Ak Parti 1. Sıra adayı Ziver Özdemir;

Özdemir, “2009 seçimleri bizim için çok zor geçmişti. Çok ciddi gerginlik vardı. HDP teşkilatları ortamın gergin olması için ne gerekiyorsa yapıyordu. Bizim kadın kollarımıza bile saldırmışlardı. Biz dönem dönem telefonlarla tehdit ediliyorduk. Bugün samimi olmak gerekirse Batman özelinde böyle bir durum yok. Ama olmayacağı anlamına gelmez. Batman ’da kenar mahallelere 90 ’lı yıllarda göçlerle doldurulmuş insanlara HDP ’nin baskısı daha fazladır. Mahalle baskısı hissedilir derecede olduğundan dolayı HDP ’nin oyu da daha fazladır. Bugüne kadarki seçimlerde bu baskılar oldu yine olacaktır.

Kars Ak Parti 1. Sıra adayı Mehmet Uçum;

Uçum, “Bizim için HDP de diğer tüm partiler gibi demokratik siyaset arenasındaki bir partidir. Ama Barajı aşma endişesiyle halkın üzerinden baskı ile oy almaya çalışmak bana göre sandıktan dönecektir. Böyle bir hesap içine girişmek halkta karşılık bulmayacak ters tepecektir” dedi.

Kaynak : Haber7

, Silahların gölgesinde seçim www.islamiforumda.infosondakika güncel siyaset haberleri farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*