test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Sorular / Müslümanları Bu günkü Duruma Nasıl Düşürdüler

Müslümanları Bu günkü Duruma Nasıl Düşürdüler

Müslümanları Bu günkü Duruma Nasıl Düşürdüler ?

Kısaca anlatacağım bildigim kadarıyla.

İslamın doğru yorumu olan Ehl-i Sünnet şu değer ve kurumlarla ayakta duruyordu. Bunların hepsi ya tamamen, yahut kısmen kasıtlı olarak yıkılmıştır.

Bunların birincisi, icazetli ve liyakatli Ehl-i Sünnet ulaması, fukahası, müftüleri, müfessirleri, muhaddisleri, hademe-i hayratı, vaizleri yetiştiren İslam Medreseleri idi. Bunlar yıkılmıştır. Memlekete az buçuk hürriyet geldi ama on milyonlarca Sünnî halk o kadar cahil ve gafil hale getirilmiştir ki, kapatılmış olan Medaris-i islamiyenin tekrar açılmasını bile talep etmiyor.

Osmanlı İslam devletini ve Hilafetini ayakta tutan ikinci kurum, Şeriata uygun hizmetler yapan, olgun Müslümanlar yetiştiren İslam tarikatları idi. Onlar da yasaklanmış, binlerce tekke, zaviye ve dergah kapatılmıştır. Yasak, biraz gevşemiş ve gevşetilmiş olmakla birlikte sürmektedir. Sünnî Müslümanlar, hürriyet olmasına rağmen, tarikatların yeniden resmen açılması için çalışmıyor. Memlekette Komünist Partisi bile kuruldu, M. Kemal’in kapattırdığı Mason tarikatları gece gündüz faaliyet yapıyor ama İslam tarikatları resmen kapalı. Alevî vatandaşlarımızın bir kısmı cemevleri açılması için ellerinden gelen baskıyı yapıyor, tarikat ve tasavvuf Müslümanları onların binde biri kadar çalışmıyor.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*