test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / Kurtulmuş: Denetim Meclisi Tartışılabilir

Kurtulmuş: Denetim Meclisi Tartışılabilir

NEDEN ORDU’DAN ADAY OLDU?

Oradaki vatandaşların talepleri oldu, doğum yerim.  İlla “şu pozisyonda olacağım” diye bir talebim olmadı. 28 Şubat olmasaydı aktif siyasette olur muydum bilmiyorum. Korkular ortadan kalktı. Başörtüsü sorunu çözüldü, imam hatiplerin önündeki engel kalktı.

AK PARTİ’NİN SEÇİM STRATEJİSİ

Bundan sonra Türkiye’nin kurumsal dönüşümü sağlanmalı. Parlamento ve milletvekilinin güçlendirilmesi lazım.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bunlar meselenin doğru tartışılmamasından kaynaklanıyor. Aslında şu andaki mevcut Anayasa, halkın oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanına neredeyse dikdatörlük yetkilerini vermiştir. Mesela parlamentoda mevcut Anayasaya göre, 104. maddeye göre, birinci gelen partiyi değil, ikinci, üçüncü gelen partinin başkanını görevlendirebilir. 

“DENETİM MECLİSİ TARTIŞABİLİR”

Biz diyoruz ki bunu kaldıralım. Şunu da unutmayın, AK Parti’nin 2007’ye kadar Başbakanlık müsteşarını, önemli bakanlıkların müşteşarlarını atayamadığını, çıkardığı birçok yasanın Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden döndüğünü düşünün. Böyle bir yönetim olmaz. Böyle bir yürütme olmaz. Bu yürütmenin bağımsızlığı değil, bu yürütmenin cumhurbaşkanlığı makamının ve yüksek yargının kontrolu altında olması demektir. Diyoruz ki herkes kendi işini yapsın. Tam manasıyla güçler ayrığı presibi olsun. Denetlenebilir bir Meclis olsun. Hatta belki bir denetim meclisi tartışılabilir. Başkanlık sisteminin içerisinde. Ayrıca parlamento, yürütme işlerini götürürken, hiçbir şekilde yürütmeye karışmayacak ama devletin bütün fonksiyonlarını denetleyebilecek halk tarafından seçilmiş, bir denetim meclisiyle sistem bütünüyle denetlenebilir. Daha ileri bir demokrasi olabilir.

Fatih Erbakan ’ı siz mi davet ettiniz?

Ben davet etmedim, ne yapıldı bilmiyorum. 

SAADET PARTİSİ-BBP İTTİFAKI

Bizim bir şey dememiz doğru değil, karar verecek olan millet.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Halkımız artık eskiye dönmek istemiyor. Bedeli ne olursa olsun bu meseleyi çözeceğiz, risk korkusu yok. Devletin zihniyeti değişiyor, kolay değil. İşin yüzde 80’ni bitti. Geriye çok az bir kısmı aldı. Kimse geri dönüşün maliyetini kimse göze alamaz. Halkın desteği olmasaydı, yol alınamazdı.

AK Parti iktidarı döneminde çok şeyin yapıldığını belirten Kurtulmuş, başörtüsü sorununun çözüldüğünü, imam hatiplerin önündeki engellerin ve gayri müslim yurttaşların vakıflarının mal varlıkları üzerindeki devletin el koymasının kaldırıldığını, vatandaşların kendi kimliklerini, ana dillerini kullanabilmeleri imkanının doğduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Türkiye’de askeri darbelerin olmasına dönük olarak korkular ortadan kalktı. İnsanlar artık bu ülkede ‘Yarın, bugün siyasete birileri el koyar mı’ endişesini taşımıyor. Bunların hepsi fevkalade güzel şeyler” değerlendirmesinde bulundu.

Bunların yeterli olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Ama tam yarı yoldayız. Eski sistemi demonte ettik. Ama henüz yeni sistemi bütün kurumlarıyla, kuruluşlarıyla, teamülleriyle kuramadık” ifadesini kullandı.

“Faniler üzerinden bir hesap yapmayı asla düşünmeyiz”

“Sizin, milletvekili listesinde adamlarınız var mı?” sorusu üzerine Kurtulmuş, “Bu listedeki 550 milletvekili adayı arkadaşımızın hepsi benim arkadaşlarımdır. Dolayısıyla ben onların arkadaşıyımdır. Geçmişte farklı siyasi kulvarlarda siyaset yapmış olabiliriz. Ama nihayetinde AK Parti tabanıyla, diyelim ki HAS Parti’deki ya da Saadet Partisi’ndeki tabanın önemli bir kısmı zaten birbiriyle iç içe geçmiş olan insanlar. Taban olarak, milletvekili arkadaşlarımız olarak, yönetici arkadaşlarımız olarak da dün de zaten tanıdığımız insanlardı çoğu. Bugün yeni arkadaşlarımız da gelmiş oldu. Dolayısıyla asla hiçbir zaman ‘Şu bizim adamımızdır, bu bizim adamımız değildir’ telaşı içerisinde olmadık. Zaten bu seçim, adayların tespitinin hiçbir komisyonunda da ben yer almadım.”

AK Parti’ye geçerken böyle bir şartının hiçbir zaman olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Böyle bir şeyi hem ben gündeme getirmem, hem Sayın Cumhurbaşkanımızın da böyle bir konunun içerisinde bunu konuşmamız asla siyasi nezakete ve karşılık olarak siyasi ahlakımıza sığacak şeyler değildir. Bu bir dava meselesidir” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Numan Kurtulmuş’un bu yayından çıktıktan sonra hayatta kalıp kalmayacağını dahi bilmiyoruz. İnsanların üzerine dayalı olarak siyaset yapılmaz. Bu hem ilkesel olarak bizim inandığımız bir şeydir, hem siyasi tecrübeyle gördüğümüz bir şeydir” değerlendirmesinde bulundu.

“Fatih Erbakan’ı siz mi davet ettiniz AK Parti’ye?” sorusuna ise Kurtulmuş, “Hayır. Ben davet etmedim. Bu konuşuldu ama ben davet etmedim” yanıtını verdi. Davetin gidip gitmediğini de bilmediğini belirten Kurtulmuş, bunun bazı çevrelerde konuşulduğunu, ne yapıldığını bilmediğini söyledi.

“Suriyeliler oy kullanamayacak”

Türkiye’de Suriyeli sığınmacıların oy kullanıp kullanamayacağına ilişkin soruya da Kurtulmuş, “Hayır oy kullanmayacaklar. Bu da maalesef ciddi bir tezvirattır” diye karşılık verdi.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon Suriyeli’nin bulunduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye’ye gelen Suriyeli ve Iraklı sığınmacılara biyometrik tanı kimlikleri verdiklerini söyledi.  

, Kurtulmuş: Denetim Meclisi Tartışılabilir www.islamiforumda.info farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*