test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / Dedesinin savaştığı ülkeye Bakan oldu!

Dedesinin savaştığı ülkeye Bakan oldu!

Avustralya’ya 1970 yılında ailesi ile İzmir ’den göç eden ve 2002 yılından itibaren Victoria parlamentosunda milletvekili ve gölge bakan olarak görev yapan John Hamdi Eren, 29 Kasım 2014’te yapılan eyalet seçimlerinde iktidara gelen Avustralya İşçi Partisi’nin kurduğu hükümete girdi. Eren, Victoria hükümetinde Gazi İşleri, Spor, Turizm ve Ana Etkinlikler Bakanı görevine getirildi.

51 yaşındaki Hamdi Eren ’in dedesi Hamdi Bey ya da Hamdi Kaptan, Çanakkale Savaşları sırasında İngilizlerin saflarında Türklerle karşı karşıya gelen Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerle savaşmış ve gazilik unvanı almış bir Türk askeri.

“BU BİR MUCİZE”

Çanakkale Savaşları ’nın üzerinden yaklaşık 100 yıl geçtikten sonra Avustralya’da bakan olan Hamdi Eren, bunu bir “mucize” olarak değerlendiriyor.

AA muhabirine konuşan Hamdi Eren, Victoria eyaletinde bakan olması, hem de bu bakanlık koltuğunun eyalette yaşayan Avustralyalı gazilerden sorumlu olmasının “müthiş bir tesadüf ve inanılmayacak bir şey” olduğunu söyledi.

Babasının mesleki yeterliliğinden dolayı Avustralya ’ya nitelikli göçmen olarak geldiklerini söyleyen Hamdi Eren, Avustralya’daki siyaset öyküsünü anlatırken şöyle anlattı:

Annem, babam, ağabeyimle buraya geldik. Bir müddet sonra burada okullara gittik, ondan sonra siyasete atıldık. Siyasette başarılı olduk, milletvekili olduk, milletvekili olmakla beraber gölge bakanı olduk. Gölge bakanlıktan sonra bakan olma imkanı çıktı. Tabii ki bizim için önemli bir senede, 100. yıl dönümünde bakan olma imkanı hakikaten bir mucize diyebiliriz. Benim için büyük bir şeref,  inanılmayacak kadar.

Hamdi Eren, tarihe bakıldığında Çanakkale Savaşı ’ndan “iki ülke arasında bir bağ, samimiyet ve dostluk” çıktığını söyledi. Eren, “Tarihe bakarsanız normalde böyle savaşlardan dolayı arkadaşlık çıkmıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda mesela böyle bir arkadaşlık yok ama Türkiye ile Avustralya arasında var” dedi.

TÖRENE BAKAN OLARAK KATILACAK

Dedesinin Çanakkale gazisi olduğunu öğrenen Avustralyalıların bu durumu “memnuiyetle karşıladıklarını” aktaran Hamdi Eren, bunun iki ülke insanının eriştiği “olgunluğun” bir işareti olduğunu dile getirdi. Eren “Ben biliyorum ki burada hakikaten demokrasi açısından böyle bir imkan çıktı ve bu imkandan faydalandık” ifadesini kullandı.

Eren, Gelibolu ’da bu yıl yapılacak Anzak anma törenlerine de katılacak. Eren, törende Çanakkale gazisi torunu ve Avustralyalı bakan olarak yer alacak.

Kaynak : AA

, Dedesinin savaştığı ülkeye Bakan oldu! www.islamiforumda.infosondakika güncel siyaset haberleri farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*