test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / CHP’nin içindeki gizli ”Cem Uzan!”

CHP’nin içindeki gizli ”Cem Uzan!”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde seçimlere yönelik açıkladığı uçuk vaatler tartışılmaya devam ediyor. CHP’ye yakın isimlerin dahi kaynak noktasında işin içinden çıkmakta zorlandığı vaatlere yönelik ekonomi yönetiminden de peş peşe eleştiriler geliyor.

Kılıçdaroğlu’nun vaatlerini ”tabansız ve sorumsuz” bulduğunu belirtip kendisini üzülerek seyrettiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanı sıra, bütçenin de temsilcisi olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise vaatler sonrasında Kılıçdaroğlu’na çok açık bir çağrıda bulundu.

HODRİ MEYDAN!

Söz konusu vaatlerle ilgili kaynağı ortaya koymaları halinde CHP’ye oy vereceğini açıklayan Bakan Şimşek son yaptığı açıklamada ise, CHP liderini bu sefer de söz konusu vaatleri bağımsız bir platformda tartışmak üzere bir araya gelmeye çağırdı.

13 YIL ÖNCEYİ HATIRLATTI

Bakan Şimşek’in yaptığı çağrıya Kılıçdaroğlu’nun ne cevap vereceği merakla beklenirken, ülke gündemini meşgul eden vaatler 13 yıl önce siyaset sahnesine çıkan ve trajik bir şekilde siyasi kariyeri sona eren bir siyasi lideri de hatırlattı…

UZAN’IN 2015 UYARLAMASI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin, 2002 yılında 50 milyon dolarlık reklam kampanyası ile siyaset arenasına inen Cem Uzan’ın vaatlerinin bir nevi 2015 uyarlaması olduğu görüldü.

PERDE ARKASINDA YİNE O İSİM!

İşin daha ilginç yanı ise Kılıçdaroğlu’nun Uzan ile kesişen yönünün sadece vaatler ile sınırlı olmaması…

Perde arkasında söz konusu vaatlerin ” babası” olarak da bilinen ve bir zamanlar Uzan’a siyasi hayatında yön çizen ünlü reklamcı Ali Taran da bulunuyor. Taran, 13 yıl sonra şimdi de 7 Haziran seçimleri için Kılıçdaroğlu’na yön veriyor.

BENZER İFADE VE GÖRSELLER

Bugün CHP’nin uyguladığı reklam kampanyalarını 13 yıl önce Genç Parti için hayata geçiren Taran’ın reklamlarında ve sloganlarında da benzer ifade ve görseller kullandığı görülüyor.

KISA SLOGAN

Kısa ve çarpıcı sloganlarla dikkat çekmeye çalışan Taran, 2002’de Uzan’a ”Türkiye geliyor” sloganını uygun görürken, şimdilerde ise Kılıçdaroğlu’nu ”Milletçe Alkışlıyoruz” şeklindeki slogan ile meydanlara hazırlıyor.

SIKLIKLA ”SÖZ VERME”

CHP Liderinin vaatlerini sıralarken sık sık ”Size sözüm söz” cümlesi de yine Uzan’ı hatırlatıyor. Uzan’ın 2002 seçim konuşmalarına bakıldığında ”Söz veriyorum – Yapamazsam namerdim” cümlelerini sıklıkla kullandığı görülüyor.

SEÇMENE EMRETME

CHP Liderinin seçmene yönelik ”Otoriter” tavır sergilemek üzere kullandığı emir kipli ”Sandığa gidip tıpış tıpış oyunuzu kullanacaksınız” tarzındaki seslenişlerinin benzerlerine Uzan’ın 2002’deki konuşmalarında da rastlanılıyor. Yine CHP’nin ”Oy verin gitsinler” şeklindeki reklamları Uzan’ın ” Gideceksiniz! Bir daha gelmemek üzere gideceksiniz” şeklindeki sözlerini hatırlatıyor.

”4 YIL” VURGUSU!

Uzan – Kılıçdaroğlu konuşmalarında bir başka benzerlik daha göze çarpıyor. O da ”4 yıl” vurgusu… Bu noktada Taran’ın sürede her hangi bir değişiklik yapmadığı gözüküyor. Uzan vaatlerini açıklarken süreyi 4 yıl olarak belirlerken, Kılıçdaroğlu ise seçmenden kendisini 4 yıl Başbakan yapmasını istiyor.

13 YIL SONRA ISITILMIŞ VAATLER

Gelelim işin en ilginç ve seçmene dejavu yaşatan yanına. Uzan’ın 2002 yılında meydanlarda ve televizyonlarda dile getirdiği uçuk vaatlerden bazılarının 13 yıllık revizenin ardından ısıtılarak bu sefer de CHP tarafından yeniden seçmene sunulduğu görülüyor.

BOL KESEDEN MAAŞ VAADİ

CHP ’nin seçim bildirgesindeki her kesime bol maaş vaadi Uzan’ı aratmıyor. Yine sıfıra çekilen vergiler, 1 lira seviyelerindeki mazot fiyatları, bedava dağıtılan ürünler, kaldırılan ve kapatılan kurumlar da Uzan’ın vaatleri ile benzerlik gösteriyor.

İşte o vaatlerden bazıları…

VAATLER BÜTÇEYİ 10 KAT DAHA AÇIYOR

Bildirgede yer alan özellikle de emekliye yılda iki maaş olmak üzere telafuz edilen vaatlerle ilgili Maliye Bankalığı’nın yaptığı hesaplama çarpıcı bir tabloyu da ortaya çıkartıyor. 2016 için öngörülen bütçe açığı 16 milyar lira iken bu vaatlerin gerçekleşmesi halinde açığın 10 kat birden artıp 150 milyar seviyesini aşacağı öngörülüyor.

Öte yandan Uzan’ın 2002 yılında seçmene vaat ettiği 350 TL’lik maaşın da o dönemin şartlarında işsiz sayısı ile hesaplandığında aylık milyarlarca dolarlık ek yük getirdiği hesaplanmıştı.

Kaynak : Haber7

, CHP’nin içindeki gizli ”Cem Uzan!” www.islamiforumda.infosondakika güncel siyaset haberleri farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*