test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / Çavuşoğlu’nun ziyaretinde kritik gün!

Çavuşoğlu’nun ziyaretinde kritik gün!

Türkiye ’nin dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ’un 1915 Olayları nedeniyle Ermeniler için yayınladığı taziye mesajı ve 24 Nisan günü tüm dünyayla birlikle Türkiye ’de de olaylarda ölen Ermeniler için bir anma töreni düzenleneceğini açıklamasıyla engellemeye çalıştığı, ABD Başkanı Barack Obama ’nın soykırımı tanıması bugün netlik kazanıyor.

TÜRKİYE DİPLOMATİK ATAĞA GEÇMİŞTİ

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Vatikan’da 12 Nisan tarihinde Ermeniler için düzenlenen ayinde selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili “20. yüzyılın ilk soykırımı” ifadesine atıfta bulunmuş, Avrupa Parlamentosu (AP) 1915 olaylarına ilişkin, sözde Ermeni soykırımına dair karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etmişti. Türkiye ise bu karara sert tepki göstererek diplomatik atağa geçmiş ve Çavuşoğlu ABD’ye hareket etmişti.

CUMA GÜNÜNDEN ÖNCE İLK MESAJ GELECEK

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ’nin davetlisi olarak Washington ’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’na, toplantıları sırasında Obama ’nın Cuma günü olaylara ilişkin yayınlayacağı geleneksel başkanlık bildirisinde ‘soykırım ’ ifadesini kullanıp kullanmayacağını açıklaması bekleniyor.

Amerikan Yönetimi, Salı günü önce John Kerry, ardından da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile görüşecek Çavuşoğlu ile buluşmadan duruma netlik kazandırmak için çalışırken, Türk tarafı da görüşmelerde Cuma günkü bildirinin ne şekilde çıkacağının muhtemelen anlaşılacağını aktardılar.

TÜRKLER VE ERMENİLER BU SORUNU BİRLİKTE ÇÖZMELİ

Çavuşoğlu, 1915 yılı olaylarıyla ilgili olarak, “Parlamentoları ikna etmek, tasarı kabul ettirmek kolay. Ancak bunlar sorunların çözülmesine yardım etmiyor. Yardım etmedi de. Türkiye ve Ermenistan, Türkler ve Ermeniler bu sorunu birlikte çözmeli” dedi. 

ERMENİSTAN ’IN ACILARINI PAYLAŞIYORUZ

Salı günkü kritik görüşmelerden önce Pazartesi günü Amerikan Kongresi ’nde temaslarda bulunan Çavuşoğlu da, kentin önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Endowment ’da yaptığı konuşmada 1915 Olayları ’na ilişkin sorularla karşılaştı.
Ortadoğu konusunda yaptığı konuşmada, Suriye iç savaşı, Irak ’taki karışıklıklar, Mısır ’ın yeni yönetimi, İran ’ın nükleer programı ve Kıbrıs konularına değinen Çavuşoğlu, “Türkiye Ermenistan ’ın acılarını paylaşıyor diyerek, Başbakan Davutoğlu ’nun dün yayınladığı taziye mesajına gönderme yaptı.

“2009 ’dan beri iki halk arasındaki tansiyonu azaltmak için uğraşıyoruz” diyen Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme çabalarının sürdüğüne değinerek, “Sadece diyalog yoluyla ortak bir zemin bulacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Ardından “Türk-Amerikan ilişkileri başarı hikâyeleriyle dolu. Türkiye ve ABD yakın ortaklar olarak çalışmaya devam edecek” diyerek, Türkiye-Ermenistan ve Türk-Amerikan ilişkilerinin sağlıklı olması için Obama ’nın yayınlayacağı bildiride ‘soykırım ’ ifadesini kullanmaması gerektiğini üstü kapalı biçimde ifade etti.

AÇIKLAMADA GÖNDERME OLACAK

Hürriyet ’e bilgi veren kaynaklar, Obama ’nın yayınlayacağı bildiride Papa ve Avrupa Parlamentosu ’nun Ermeni Soykırımı ’nı tanıyan açıklamalarına gönderme yapmasının beklendiğini belirtirken, Çavuşoğlu, soykırım tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

Van Gölü ’ndeki Akdamar Adası ’nda yer alan Ermeni kilisesini restore ettik. Ermeniler burada her yıl ibadet için toplanıyorlar. Daha fazlasınıyapmamız lazım. İstanbul ’dak Patrikhane ’yi ve Errmeni vakıflarını da destekliyoruz. 40 bin Ermeni göçmen de Türkiye ’de olmanın tadını çıkarıyor. Ermenistan ’ı işsizlik ve ekonominin kötü olması yüzünden terk etmek zorunda kalmışlardı. Ben onlara yasadışı göçmen demiyorum, bunu kullanmayı sevmiyorum. Sıradışı göçmenler bu insanlar ve biz onlara hoşgörü gösteriyoruz. Özellikle 2009 ’dan beri çok Ermenistan ’la uzlaşma konusunda çok çaba sarf ediyoruz. Cesur adımlar atıyoruz.

, Çavuşoğlu’nun ziyaretinde kritik gün! www.islamiforumda.infosondakika güncel siyaset haberleri farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*