test22
Son Haberler
Anasayfa / İslami Forum / Çanakkale’ye 21 devlet başkanı geliyor

Çanakkale’ye 21 devlet başkanı geliyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın ev sahipliğinde 23-24 Nisan ’da gerçekleştirilecek Barış Zirvesi ve Çanakkale Kara Savaşları ’nın 100. yıldönümü törenlerine 80 ülkeden 100 ’e yakın yabancı devlet adamı katılacak.

Katılım düzeyi en çok merak edilen ülkelerden ABD büyükelçi, Fransa bakan, Almanya müsteşar, Rusya ise Meclis Başkanı seviyesinde törenlerde yer alacak.

Erdoğan, 102 devlet ve hükümet başkanına kendi imzasıyla davetiye gönderdiğini açıklamıştı. Davetliler arasında en dikkat çekici isim ise Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan olmuş, Sarkisyan, Erdoğan ’ın davetini reddetmişti.

5 ÜLKE BAŞBAKAN DÜZEYİNDE

Habertürk ’ün dipomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, etkinliklere 21 devlet başkanı, 2 meclis başkanı, 3 cumhurbaşkanı yardımcısı, 5 başbakan, 2 eski cumhurbaşkanı, 4 uluslararası örgüt genel sekreterinin de aralarında olduğu 80 ülkeden 100 civarında davetli katılacak.

 Törenlere katılacak isimlerden bazıları şöyle: “Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, İngiltere Prensi Charles ve Prens William, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Guelleh, Çad Devlet Başkanı İdris Debi, İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins.”
 

, Çanakkale’ye 21 devlet başkanı geliyor www.islamiforumda.infosondakika güncel siyaset haberleri farkıyla sizlerle.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*